logo

اجرایی نشدن مصوبه راه اندازی مرکز ملی فرش در مشکین شهر

اجرایی نشدن مصوبه راه اندازی مرکز ملی فرش در مشکین شهر

اجرایی نشدن مصوبه راه اندازی مرکز ملی فرش در مشکین شهر

بیش از ۵ ماه از مصوبه راه اندازی مرکز ملی فرش در مشگین شهر سپری شده است و فرش بافان همچنان چشم انتظار اجرای این طرح در شهرستان هستند.

خانه فرش دستباف ایران – جهان فرش : در این جلسه مسئولان مربوطه قول مساعد دادند تا مرکز ملی فرش در شهرستان مشگین‌شهر به منظور پشتیبانی از فرش بافان و در راستای اشتغال یک هزار نفر راه اندازی شود تا فرش بافان سود خود را به دلالان پرداخت نکنند؛ چرا که مواد اولیه مورد نیاز فرش بافی با ۷۲ درصد سود به بافندگان عرضه می‌شود که این امر برای فرش‌بافان مقرون به صرفه نیست و عمده درآمد بافندگان در بین دلالان توزیع می‌شود.

رسام عرب‌زاده مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری فرش در این جلسه با تاکید بر اینکه فرش ایرانی صادراتی نیست اظهار کرد: فرش بدون توجه به نیاز بازار تولید می‌شود که با راه اندازی این مرکز نیاز بازار شناسایی شده وفرش تولیدشده و در طی اجرا طرح زمان نیز مدیریت می‌شود.

لازم به ذکر است مرکز ملی فرش ایران در راستای اشتغال زایی پایدار برای ۱۴ هزار نفر در ۱۴ نقطه کشور، درصدد اجرای این طرح بود.

یکی از مراکز پیش بینی شده نیز مشگین شهر بود؛ لذا متولیان امر برای اجرای طرح، واگذاری دو هزار متر مربع زمین به منظور پشتیبانی و ایجاد مرکز ملی فرش در شهرستان را از مسئولان ارشد شهرستان تقاضا کرده بودند که تاکنون پس از گذشت ۵ ماه از نشست صورت گرفته، هنوز خبری از انجام مراحل کاری و اجرایی این مرکز نشده و هیچ گونه اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته است.

براساس اظهارات مسئولین فعال در مرکز ملی فرش ایران، با اجرای این طرح، تولیدات فرش مشگین شهر برای بیش از ۱۰ سال نیز زمینه صادرات و فروش وجود داشت و بافندگان بدون هیچ گونه نگرانی می‌توانستند با سود بیشتر به کار خود ادامه دهند.

همچنین با اجرای این طرح در شهرستان بافندگان در منازل خود طبق طرح و نقشه مشغول بکار می‌شدند و صفر تا ۱۰۰ کار نیز به علاقمندان به این حرفه آموزش داده می شد تا فرش تولیدی در کمترین زمان ممکن تولید شود.

به گزارش سفیر مشکین، حال پس از گذشت پنج ماه مشخص نیست مرکز ملی فرش به تعهدات خود عمل نکرده یا مسئولین شهرستان در واگذاری زمین و امکانات مورد نیاز به این مرکز کم کاری کرده‌اند.

 

اجرایی نشدن مصوبه راه اندازی مرکز ملی فرش در مشکین شهر

 

 

منبع : سبلان ما

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :