logo

خصوصیات خرسک های بختیاری

خصوصیات خرسک های بختیاری

خصوصیات خرسک های بختیاری

خرسک های بختیاری به دو صورت بافته میشد. نمونه ای از آنکه بیشتر توسط عشایر کوچنده و بواسطه اقلیم سردسیری و خصوصیت کاربردی آن بافته میشد دارای پرزهای بلند و د ربرخی اوقات حتی قیچی نشده ای بوده اند.

 

خانه فرش دستباف ایران – جهان فرش : این ظاهر موجب گردید تا برخی از محققین، تصویری نامرغوب از لحاظ کیفیت و رتبه و یا بواسطه محدود بودن نقوش بکار رفته در آن را (نه از غنای طرح و فرم و رنگ) در تالیفات خود منعکس کنند. که معمولاً دستاویز مقالات و یا نوشته‌های بعدی قرار می‌گرفت. و عدم کم توجهی و سبقت گبه از خرسک و حتی شناخته شدن آن را در زیر لوای گبه فراهم ساخت.

نوع مرغوب خرسک‌ها که توسط روستا نشینان بختیاری که شاید بواسطه داشتن وقت بیشتر و مکان و امکانات مناسب‌تر بافته می‌شد – و باعث به حاشیه رفتن نوع اول گردید- باعث مطرح شدن آن به موازات گبه گردید.

ولی بصورت کلی خرسک‌ها، عمدتاً دارای غنای رنگی، استفاده از رنگهای روشن و بر گرفته از رنگهای موجود در طبیعت بوده ودر آن‌ها از اشکال و طرحهای هندسی در قالب‌ها و ترکیب بندی‌های خاص که بی‌شباهت به سفالینه‌های متعلق به ادوار پیش از تاریخ نیست، بیشتر استفاده می‌شود.

در خرسکهای بختیاری شبیه سازی وجود ندارد و نگاره‌های جانوری و گیاهی، بصورت بسیار محدود در نقش‌پردازی هندسی و تجریدی در زمینه رنگ دلخواه هنرمند ومحصور در قالبهای هندسی مثلث لوزی یا خطوط شکسته بر اساس خلاقیت، تصور ذهنی و احساسی بافنده شکل می‌گیرد.

در عین حالی که رابطه تنگاتنگ نقش‌ها و رنگ‌ها با محیط و طبیعت ایلیاتی و عشایری و حتی منطقه زیستی بافندگان نیز قابل ملاحظه است.

در خرسک‌ها هنرمند گاهی تابع ترتیب رنگ و گاهی بدون در نظر گرفتن ترتیب رنگ‌ها عمل می‌کند ولی در هر دو صورت هنرمند طوری عمل می‌کند که ترتیب را همیشه در اختیار خود داشته باشد نه التزام به رعایت بی‌قید و شرط آن.

همچنین او برای حاشیه‌ها و ابعاد نقوش نظمی تجریدی یا هندسی در نظر می‌گیرد. هنرمند در طراحی نقش بیشتر به ایده‌های فردی خود اهمیت می‌دهد و از برخی اصول ترکیب نیز استفاده می‌کند.

مثل یک ترنج بزرگ یا طرحهای راه راه یا نظم هندسی ولی شیوه کار یکسان نیست. پرویز تناولی از محققان و صاحبنظران صنعت فرش می‌گوید: ‹‹ گبه هنری است که قائم به ذات است. در مورد (گبه‌های) لر‌ها هم دنیای بکری برای یادگیری وجود دارد اگر اقبال نوشتن یک کتاب دیگر را داشته باشم، حتماً در مورد لر‌ها (بختیاری، ممسنی، کهگیلویه) خواهد بود.››

 

خصوصیات خرسک های بختیاری

 

منبع : کتاب قالی ایران

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :