logo

عباسقلی صابر تولید کننده بنام فرش مشهد

عباسقلی صابر تولید کننده بنام فرش مشهد

عباسقلی صابر تولید کننده بنام فرش مشهد

فعالیت آقای صابر در دهه های ۳۰ ، ۴۰ و ۵۰ بوده است ، و بعد از فوت ایشان، کارگاه ها توسط آقای بزمی که از شاگردان صابر بوده خریداری شده و تا کنون بافت فرش، توسط وی ادامه دارد.

خانه فرش دستباف ایران – جهان فرش : عباسقلی صابر یکی از تولید کنندگان بنام فرش مشهد است که در نیمه ی اول قرن
۱۴ در زمینه ی تولید فرش، فعالیت داشته است.

فعالیت آقای صابر در دهه های ۳۰ ، ۴۰ و ۵۰ بوده است ، و بعد از فوت ایشان، کارگاه ها توسط آقای بزمی که از شاگردان صابر بوده خریداری شده و تا کنون بافت فرش ، توسط وی ادامه دارد.

از نمونه فرش های آقای صابر ، بنا به گفته ی مدیر موزه ،۵ نمونه فرش در موزه آستان قدس رضوی وجود دارد که فقط یک نمونه از آن را برای دید عموم به نمایش گذاشته اند؛ از فرش های این موزه تصویری بدست نیامد، و خود مسئولین حاضر به همکاری نشدند.

در موزه ی فرش ایران هم بنا به گفته مسئولین موزه فقط ۵ نمونه فرش موجود است که فقط یک نمونه در معرض دید عموم قرار داشت و به دلیل چاپ و نشر کتابی از این عکس ها و سرمایه گذاری در این زمینه ، حاضر به همکاری نشدند و فقط از نمونه در موزه عکس گرفته شد.

نمونه های دیگر فرش صابر بنا به گفته مسئولین موزه فرش، در مجموعه های شخصی نگهداری می شود که امکان بازدید از این فرش ها امکان پذیر نبود.

آنچه که در قالی های صابر ، در موزه ها و دید عموم بود، فرش هایی به ابعاد بزرگ پارچه بود که این فرش ها برای استفاده در حرم امام رضا(ع) و سفارشی دربار ، برای استفاده در کاخ ها بافته می شد.

قالی های دیگری هم در ابعاد مختلف بافته شده که ما فقط نمونه ذرع ونیم آن را در دسترس داریم.

فرش های حرم در موزه آستان قدس رضوی، و فرش های دربار در موزه فرش ایران نگهداری می شود. فرش معروف اردبیل که از بزرگترین گنجینه های موزه ویکتوریا وآلبرت در لندن است ودر سال ۹۴۲ یعنی ۱۲ سال پس از به سلنت رسیدن شاه طهماسب بافته شده وفرش شکارگاه در میلان که حتی از آن هم قدیمی تر است و به سال ۹۲۹ یعنی سال های آخر سلطنت پدر طهماسب(اسماعیل اول)تعلق دارد، بر این امر صحه می گذارند.

فرش صابر فرش اردبیل به سفارش شاه طهماسب وبرای هدیه به مقبره اجدادش که در شهر اردبیل قرار داشت، بافته شد.بعدها آقای صابر، از روی همین فرش شیخ صفی چندین فرش با همین طرح و رنگ و اندازه می بافد که در موزه ی آستان قدس رضوی و موزه فرش ایران وجود دارد.

 

عباسقلی صابر تولید کننده بنام فرش مشهد

 

منبع : پرشین وی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :