logo

قم مرکز تولید فرش تمام ابریشم در ایران

قم مرکز تولید فرش تمام ابریشم در ایران

قم مرکز تولید فرش تمام ابریشم در ایران

استان قم مهمترین مرکز تولید فرش تمام ابریشم کشور است و ۳۰ درصد جمعیت فعال استان در این بخش مشغول به کارهستند.

 

خانه فرش دستباف ایران – جهان فرش : صنعت فرش دستباف در قم دارای سابقه ای طولانی است و قالیبافان قمی با استفاده از طرح های زیبا و ساختارهای متنوع، فرش های پر نقش و نگاری را در بهترین کیفیت به بازار عرضه می کنند.

فرش دستبافت ابریشم قم، در حقیقت ماهیتی صادراتی دارد و بیش از ۹۰ درصد فرش های بافته شده در استان، به کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و قاره آمریکا صادر می شود. حفظ و افزایش بازار فروش در کشورهای مختلف از اولویت های فعالان این صنعت در شرایط کنونی است، چرا که ادامه حیات این صنعت وابسته به صادرات محصول است و در صورت نبود بازار مناسب، وضعیت اشتغال در این بخش با چالش جدی مواجه می شود.

اگر تولید کنندگان فرش دستبافت نتوانند محصول خود را به فروش برسانند، با مشکل عدم نقدینگی برای ادامه فعالیت رو به رو می شوند و میزان تولید آن ها کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین حمایت های مادی و معنوی از این صنعت و کمک به تامین سرمایه در گردش مورد نیاز فعالان این بخش، اقدامی لازم برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای قالبافی و بیکارشدن افراد شاغل در آن است.

فرش دستبافت قم امروز برای حفظ بازار خود احتیاج به برنامه ریزی در سطح ملی دارد، چرا که در شرایط کنونی برخی از کشورهای آسیایی همچون چین، هند و پاکستان وارد این صنعت شده اند و فرش های دستبافت خود را به قیمت ارزان به بازار عرضه می کنند.

برای مدیریت بازار فرش دستباف قم، لازم است واسطه گری در این صنعت را به حداقل برسانیم و محصول تولید شده با سود معقول به دست مصرف کننده خارجی برسد که ایجاد مراکز فروش و نمایشگاههای دائمی یکی از بسترهای مهم در عرصه تجارت است و می تواند کالای تولیدی را مستقیما و بدون واسطه به مشتریان و مصرف کنندگان معرفی کند و در کاهش قیمت تمام شده موثر واقع شود.

فرش ابریشم قم به یک برند معتبر جهانی تبدیل شده است و برای حفظ جایگاه آن در بازارهای بین المللی باید از سوی بخش دولتی و خصوص ایران در کشورهای مختلف دفتر همکاری های تجاری در حوزه فرش، راه اندازی شود. بعد از برجام امکان خوبی برای توسعه بازارهای فروش فرش دستباف تمام ابریشم قم در کشورهای مختلف ایجاد شد.

برای معرفی هر چه بهتر این محصول به تاجران ایرانی و خارجی، نمایشگاه دائمی فرش دستباف قم در حال احداث است و با بهره برداری از این نمایشگاه امکان خوبی برای عرضه و فروش فرش دستبافت قم به صورت مستقیم، بدون واسطه و با قیمت مناسب ایجاد می شود.

استقبال از صنعت فرش دستبافت قم به دلیل ارزش افزوده بالا و همچنین تناسبی که این صنعت با فرهنگ بومی شهروندان قمی دارد، در میان خانواده‌ها چشمگیر است و بسیاری از افراد فعال در این صنعت، خانه های خود را به واحدهای تولیدی فرش دستبافت تبدیل کرده اند.

تولید فرش دستبافت در استان قم به شیوه غیر متمرکز اما تحت مدیریت واحد انجام می‌شود و هر تولیدی می تواند برای ۲۰۰ بافنده شغل ایجاد کند که در نهایت با درنظر گرفتن شغل‌های جانبی فرش، استادکاران و تولیدکنندگان فرش دستباف قم می توانند برای ۴۰ هزار تن شغل ایجاد کنند.

طرح احداث نمایشگاه دائمی فرش قم در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار مصوبه هیات دولت وقت در سال ۱۳۸۹ است که در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ مبلغ ۸۶ میلیارد و ۵۲۰ میلیون ریال برای ساخت آن اختصاص یافته است؛ این طرح در ۶ ماه نخست امسال ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل ساختمان، محوطه سازی و انشعابات آن ۵۰ میلیارد ریال دیگر نیاز است.

هم اکنون ۲۷ هزار بافنده، ۳۵۰ واحد تولیدی، ۱۳۰ واحد فروش، ۱۰ کارگاه رنگرزی، ۴۰ کارگاه قالیشویی و ۳۱ کارگاه تعمیر و مرمت، تحت نظارت اتحادیه فرش دستبافت قم فعالیت می کنند. همچنین انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش قم دارای ۲۰۰ عضو و اتحادیه تعاونی های تولید کننده فرش دستبافت روستایی استان قم دارای ۵۰۰۰ بافنده است. اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف قم و شرکت سهامی فرش قم با ۵۰۰ خانوار قالیباف تحت پوشش از دیگر بخش های فعال در حوزه فرش دستبافت قم هستند.

 

قم مرکز تولید فرش تمام ابریشم در ایران

 

منبع : ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :