logo

معرفی هنرمندان فرش دستباف در شهرضا

معرفی هنرمندان فرش دستباف در شهرضا

معرفی هنرمندان فرش دستباف در شهرضا

تاریخچه عصر طلایی فرش دستباف شهرضا حدود۱۲۰سال بیش با ورود مهاجرانی به شهرضا رقم خورد که قالی بافی را در شهرضا رایج دادند.

 

خانه فرش دستباف ایران – جهان فرش : که فرش دستباف در برخی از روستاهای شهرستان شهرضا رایج بوده ,اما تلاش برخی از افراد در حدود ۱۲۰سال پیش صنعت فرش شهرضا با به نقطه ی اوج وطلایی خود رسانداند.

 

دارای طرح والگوی خاصی بوده که می توان به طرح های نقشه سید میرزا, طرح های نقشه سولاری که از طرح نقشه های روستای سولار اقتباس شده بود و طرح نقشه گلپری و طرح نقشه گلدانی ولچک ترنج و ترنج بوته وافشان اشاره نمود.که با تجاری شدن فرش دستباف باعث شد که طرح های قمی درشهرستان شهرضا رواج یابد و طرح های اصیل شهرستان شهرضا یواش یواش از صحنه خارج شوند.

معرفی هنرمندان فرش دستباف در شهرضا

از افرادی که در ذیل نامبرده شدند کسانی هستند که شگفتی آفرینان فرش دستباف در شهرضا بایست نامبرد.

شگفتی آفرینان فرش دستباف در شهرضا

یکی از آنها سید میرزا هونجانی که از روستای هونجان به شهرضا آمد وفامیل احمدی گرفت ودختری به نام جمیله بیگم وزن خود سید میرزا شاگردانی رابرای قالی بافی تربیت کرند.

سید میرزا احمدی بافندگی هایی که داشت با دارهای رو زمینی ورنگ های سنتی ونقشه های هونجان که از نقشه های آنها سه ترنج و کبوتری بافته می شد.که درباطن ترکی گفته می شود.

ودیگری به نام باقر رنگرز از اصفهان به شهرضا مهاجرت کردند که از تیره ی آن ها مرحوم میرزا حبیب که تا دهه هفتاد رنگرزی داشت و خانم های آنها بافندگانی بودند که قالی را بر دار عمودی با نقشه اصفهان می بافتند وشاگردانی را تربیت کردند. همکنون نیزاین روش در شهرضا رایج است.

رضا بِلندی معروف به رضا قهوچی نیز از اصفهان به شهرضا مهاجرت کرد ویکی از باتجربه ترین افراد درامر بافندگی قالی بود.

 

معرفی هنرمندان فرش دستباف در شهرضا

 

منبع : پرشین وی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :