logo

نمایشگاه و کارگاه آموزشی قالی بافی در نیجریه برپا شد

نمایشگاه و کارگاه آموزشی قالی بافی در نیجریه برپا شد

نمایشگاه و کارگاه آموزشی قالی بافی در نیجریه برپا شد

به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري انجمن ملی هنرمندان نیجریه، نخستين نمایشگاه و آموزش كارگاه نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور هنرمندان ایرانی در شهر مینا مرکز ایالت نیجر این کشور برپا شد.

خانه فرش دستباف ایران – جهان فرش : به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه كه با حضور مقامات ایالتی از جمله امیر ایالت نیجر و نماینده رهبر معنوی مسلمانان، نماینده فرماندار ایالت نیجر، نماینده وزیر آموزش، اساتید هنر از دانشگاه‌های مختلف نیجریه، هنرآموزان و تعداد کثیری علاقه‌مندان برگزار شد، رحیمی زارچی، سفیر کشورمان طی سخناني گفت: هنر اسلامی از دیر باز در سرزمین‌های اسلامی حضور داشته و شایسته است که تلاش کنیم که با رشته‌های مختلف هنری آشنا شویم.

وي با اشاره به دیدار با فرماندار ایالت نیجر و ارائه پیشنهاد خواهرخواندگی شهرهای مینا و شهر یزد اظهار كرد: هنرمندان حاضر در این مراسم نیز اتفاقا هر دو اصالتا از شهر یزد می‌باشند و بزودی با سفر فرماندار به جمهوری اسلامی ایران و استان یزد این مهم تحقق یابد.

سفیر کشورمان از هنرمندان و هنر دوستان ایالت نیجر خواست که طی روزهای برگزاری کارگاه‌های نقاشی‌خط و قالی‌ایرانی با حضور خود با نحوه اجرای این دو هنر زیبا و اصیل ایرانی و اسلامی آشنا شوند.

در این مراسم الحاج یحیی ابوبکر، امیر ایالت نیجر که نماینده سلطان سوکوتو رهبر معنوی مسلمانان نیجریه می‌باشد و نمایندگانی از انجمن ملی هنرمندان نیجریه، وزیر آموزش نیجریه، فرماندار ایالت نیجر و استاد مایواداز دانشگاه زاریا طی سخنانی ضمن تشریح سابقه هنرهای اسلامی در قرون مختلف و نقش هنرمندان اسلامی از کشورهای مختلف بخصوص ایران اسلامی در پیشرفت بسیاری از هنرهای موجود همکاری دو کشور را در ارتقای آنها بسیار مؤثر دانسته و خواستار استفاده از تجربیات هنرمندان مجرب و شاخص ایرانی در آموزش نسل جوان این کشور و آشنایی باهنرهایی چون نقاشی‌خط و فرش نفیس ایرانی شدند.

در اين نمايشگاه چهل اثر نفیس نقاشی‌خط مهدي راضی، هنرمند اعزامی از کشورمان و تعدادی فرش ایرانی به نمايش گذاشته شد.

کارگاه آموزشی نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور مهدی راضی و خانم خسرومنش از هنرمندمان كشورمان با استقبال گسترده هنرمندان و هنر دوستان نیجریه‌ای روبرو شد.

در بخش نقاشی‌خط مهدي راضی، در ابتدا مطالبي در خصوص نقاشی‌خط و ویژگی‌های این هنر اسلامی را بيان و در ادامه به آموزش طراحی و نوشتن حروف الفبا با طرح‌های مختلف پرداخت.

در بخش قالی‌بافی خانم خسرومنش، نحوه بافت قالی و گلیم با استفاده از طرح‌ها و نقشه‌های زیبا و بدیع ایرانی را آموزش داد.

گفتني است اين کارگاه‌ها به مدت پنج روز ادامه خواهد یافت و در پایان به هنرجویانی که با موفقیت دوره‌های آموزشی را پشت سر بگذارند گواهی پایان دوره اعطا خواهد شد.

به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري انجمن ملی هنرمندان نیجریه، نخستين نمایشگاه و آموزش كارگاه نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور هنرمندان ایرانی در شهر مینا مرکز ایالت نیجر این کشور برپا شد. به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري انجمن ملی هنرمندان نیجریه، نخستين نمایشگاه و آموزش كارگاه نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور هنرمندان ایرانی در شهر مینا مرکز ایالت نیجر این کشور برپا شد. به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري انجمن ملی هنرمندان نیجریه، نخستين نمایشگاه و آموزش كارگاه نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور هنرمندان ایرانی در شهر مینا مرکز ایالت نیجر این کشور برپا شد. به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري انجمن ملی هنرمندان نیجریه، نخستين نمایشگاه و آموزش كارگاه نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور هنرمندان ایرانی در شهر مینا مرکز ایالت نیجر این کشور برپا شد. به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري انجمن ملی هنرمندان نیجریه، نخستين نمایشگاه و آموزش كارگاه نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور هنرمندان ایرانی در شهر مینا مرکز ایالت نیجر این کشور برپا شد. به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با همكاري انجمن ملی هنرمندان نیجریه، نخستين نمایشگاه و آموزش كارگاه نقاشی‌خط و قالی‌بافی با حضور هنرمندان ایرانی در شهر مینا مرکز ایالت نیجر این کشور برپا شد.

نمایشگاه و کارگاه آموزشی قالی بافی در نیجریه برپا شد

 

 

منبع : اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :