logo

کسب رتبه نخست عشایر آذربایجان غربی در زمینه تولید صنایع دستی

کسب رتبه نخست عشایر آذربایجان غربی در زمینه تولید صنایع دستی

کسب رتبه نخست عشایر آذربایجان غربی در زمینه تولید صنایع دستی

مدیر کل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: عشایر آذربایجان‌ غربی در تولید صنایع دستی غیر داری مانند کلاه، دستکش، جوراب، پاپوش و گیوه با تولید ۱۹ هزار کالا ۴۲ درصد از تولیدات کل عشایر کشور را به خود اختصاص داده و رتبه نخست را کسب کرده اند و در زمینه تولید صنایع دستی از جمله قالی و قالیچه با ۱۵ هزار و ۷۰۰ متر مربع در سال ۱۰ درصد از تولیدات داری کشور را تامین می کنند.

 

 

خانه فرش دستباف ایران – جهان فرش : بهرام زینال زاده اظهار داشت: آذربایجان غربی بر اساس شاخص های سازمان امور عشایری و سازمان برنامه ریزی و بودجه، سومین استان عشایری کشور بوده و عشایر این استان با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار و جمعیت بالغ بر ۱۰۳ هزار و ۹۲۷ نفر از ۱۲ ایل و ۲۱ طائفه مستقل هستند و در ۱۶ شهرستان و ۸۰۰ روستا پراکنده بوده که از این تعداد روستا ۳۳۶ روستا مطلقا محل خانه ‌گزینی عشایر است.

وی افزود: عشایر آذربایجان‌ غربی در تولیدات دامی و کشاورزی نقش بسیار مهمی دارند و نیمی از تولیدات دامی استان در اختیار عشایر بوده و یک سوم گوشت قرمز استان را به مقدار بیش از ۱۵ هزار تن تولید کرده و ۵۰ هزار تن شیر و ۳ هزار تن پوست و پشم تولید می کنند.

مدیر کل امور عشایر آذربایجان غربی تصریح کرد: عشایر استان در ۶۰ هزار هکتار باغ و زمین کشاورزی بیش از ۳۲۰ هزار تن محصولات کشاورزی تولید می کنند و در این رابطه رتبه نخست کشوری را کسب کرده اند که ارزش این تولیدات ۵۰۰ میلیون تومان در سال برآورد می شود.

وی در خصوص مراتع موجود در قلمرو زیستی عشایر خاطرنشان کرد: بر اساس برآورد های صورت گرفته از ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار مرتع آذربایجان غربی حدود ۶۰ درصد آن یعنی ۱ میلیون و ۶۱۵ هزار هکتار مرتع در قلمرو زیستی عشایر استان است.

زینال زاده اذعان داشت: عشایر آذربایجان‌ غربی در تولید صنایع دستی غیر داری مانند کلاه، دستکش، جوراب، پاپوش و گیوه با تولید ۱۹ هزار کالا ۴۲ درصد از تولیدات کل عشایر کشور را به خود اختصاص داده و رتبه نخست را کسب کرده اند و در زمینه تولید صنایع دستی از جمله قالی و قالیچه با ۱۵ هزار و ۷۰۰ متر مربع در سال ۱۰ درصد از تولیدات داری کشور را تامین می کنند.

 

کسب رتبه نخست عشایر آذربایجان غربی در زمینه تولید صنایع دستی

 

منبع : جوان آنلاین

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :